Home>Instrukcje>INSTRUKCJA WYKLEJENIA FOTOTAPET LATEKSOWYCH Z KLEJEM
Po otrzymaniu fototapety należy sprawdzić czy poszczególne bryty pasują do siebie kolorystycznie i rozmiarowo, tj. czy grafika pasuje się na łączeniach i czy nie posiada innych wad fabrycznych jak np. zarysowań, przebarwień i bąbli powietrza przy tapetach laminowanych.
Jeżeli jest to możliwe pozostawiamy na jeden do trzech dni w luźno zwiniętych zwojach w pozycji pionowej by zwiększyć odporność wydruku przez jego odparowanie.
Tapety zerwane ze ściany nie podlegają reklamacji.
Do klejenia fototapet konieczna jest pomoc drugiej osoby lub skorzystanie z usług fachowca.
Ściana powinna być pozbawiona wszelkich nierówności, pęknięć (szpachlowanie) i wystających drobinek farby itp. (szlifowanie)
Przed klejeniem fototapety demontujemy wystające elementy takie jak gniazdka, kinkiety, włączniki światła itp.
Zalecamy zagruntowanie klejem do tapet lub unigruntem (dwa razy) przed wyklejeniem fototapety zgodnie z instrukcja tych środków. Gruntowanie dobieramy odpowiednio do chłonności ściany.
Tapetowanie zacząć od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).
Przed rozpoczęciem właściwego klejenia, do położenia pierwszego brytu konieczne jest zaznaczenie na ścianie pionu.
Tapetę należy pociąć na kawałki odpowiadające wysokości klejenia, pamiętając o odpowiednim dopasowaniu wzoru. Należy zostawić niewielki zapas ok. 5 cm na długości brytu tapety.
Aktywować klej poprzez kontakt z wodą, która powinna mieć temperaturę otoczenia, a czas namaczania musi być jednakowy dla wszystkich przyciętych brytów. Czynności te można wykonać na dwa sposoby: a. odcięty na miarę pas tapety kładziemy na stole do tapetowania, strona z klejem do góry. Następnie nanosimy na tapetę wodę przy pomocy pędzla, wałka lub spryskiwacza (polecamy spryskiwacz). Operacje te należy wykonać sprawnie i dokładnie, uważając aby nie zagnieść tapety. Po naniesieniu wody należy złożyć pas tapety klejem do środka i pozostawić do nasiąknięcia przez około 0,5-5 minut.b. zwijamy odcięty na miarę pas tapety, klejem na zewnątrz. Następnie zanurzamy rulon w pojemniku z wodą, na czas od 5 do 30 sekund. Po namoczeniu ostrożnie rozwijamy rulon, wyciągając tapetę z pojemnika z wodą. Powierzchnia z klejem powinna być mokra. Następnie należy złożyć pas tapety, klejem do środka i pozostawić do nasiąknięcia przez 0,5-5 minut.
Nakładać kolejno pocięte kawałki tapet na ścianę na zakładkę, tak aby obraz grafiki pasowały do siebie.
UWAGI:
Dopuszcza się posmarowanie tapety klejem w miejscach, w których istniejący klej nie został prawidłowo aktywowany lub na brzegach tapety, gdzie aktywowany klej najszybciej wysycha.
Do dociśnięcia fototapety KONIECZNIE UŻYWAJ GUMOWEGO WAŁKA DO TAPET. Nie należy tego robić ręką lub szmatką gdyż wypychanie pęcherzy jest nierównomierne.
Pomimo tego, że fototapeta wykonana jest z wysokiej jakości materiału, należy obchodzić się z namoczonym pasem delikatnie, aby go nie rozerwać.
Pamiętajmy, że każdy wydruk ma granice wytrzymałości na mechaniczne ścieranie.
Bardzo ważne jest, aby kolejne części/pasy tapety pozostawiać do nasiąknięcia na taką samą ilość czasu. Pozostawienie na dłuższy lub krótszy czas spowoduje, że części będą miały inną długość i wzory mogą do siebie nie pasować.
Brzegi to ta część tapety, która po naklejeniu jest najbardziej narażona na naprężenia materiału o najszybciej schnie ze wzgledu, że jest najbliżej krawędzi. Dodatkowo przy nakładaniu kleju często przy krawędziach możemy go nanieść mniej. Aby dokleić krawędzie możemy użyć kleju METYLAN do podklejenia krawędzi.
Zaleca się, aby na nowo postawionej ścianie przez miesiąc nic nie naklejać, tzw. sezonowanie ściany. Upewnijmy się, że farba, którą pomalowana jest ściana nie zmniejsza siły klejenia.
Tapeta dodatkowo zabezpieczona laminatem jest odporna na pozostałości kleju po wyklejeniu tapety na ścianie, jak również wilgoć i detergenty podczas jej czyszczenia. Laminujemy tylko tapetę o podłożu samoprzylepnym.